Canon RF 100-300mm f/2.8 L IS USM Lens
Outstanding Image Quality
The Canon RF 100-300mm f/2.8 L IS USM Lens redefines what's possible in lens technology, delivering exceptional image quality and unmatched versatility. Its wide f/2.8 aperture remains constant throughout the zoom range, spanning from 100mm to an impressive super-telephoto zoom of 300mm. This lens guarantees stunning results in various shooting scenarios, adapting effortlessly to diverse photographic needs. the lens excels in capturing crystal-clear images, even in challenging low-light conditions. It ensures every shot is sharp and detailed, regardless of the circumstances.
This lens is compatible with the Extender RF 1.4x and RF 2x, enabling you to extend your reach all the way up to 600mm.
- Constant f/2.8 Aperture
- Fast L-Series Telephoto Zoom
- Dual Nano USM AF System
- 5.5-Stop Image Stabilization

Deliver Beautifully Blurred Backgrounds
Express an artistic edge with smooth bokeh that beautifully draws your subject from the background. Experience great performance in low light with a fast and wide f/2.8 aperture across the entire zoom range
Outstanding Image Quality
RF 100-300mm f/2.8L IS USM is a culmination of cutting-edge optical design that delivers image quality that rivals prime lenses. Get the flexibility of a zoom lens that seamlessly covers the telephoto range and with an RF 1.4x or RF 2x extender can also achieve super-telephoto reach.
Fast and Accurate Autofocus
Stay discreet and in control thanks to rapid focusing from two high-performance Nano USM motors combined with Dual Pixel CMOS autofocus. Lock onto fast-moving subjects like animals, sports, and vehicles.
Sharp Handheld Telephoto Shooting
The powerful 5.5 stops in-lens optical image stabilization (IS) or up to 6.0 stops coordinated control with a camera body with in-bodyIS, counters camera shake that may occur when using a large telephoto lens.
Durable and Tough
The RF 100-300mm f/2.8L IS USM has been carefully crafted with dust and drip resistance construction and fluorine coating to repel oil and water. It has a thermal barrier coating that reduces temperature increases caused by sunlight. This L-series durability and robustness enable the lens to be used even in the harshest of environments




| Best Seller | No |
|---|---|
| Sale | No |
| Autofocus | Yes |
| Dimensions | 128 x 323.4 mm |
| Focal Length | 100-300mm |
| Format Compatibility | Full-Frame |
| Groups/Elements | 23 elements in 18 groups |
| Product Weight | 1.000000 |
| Brands | Canon |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
| GTIN/UPC Code | 4549292216165 |
| Cashback Enable | No |
| Speciality | Constant Aperture Zoom |
| Genre/Use | Sports & Action |
| Lens Type / Category | Telephoto Lenses |
| Focal Length | 100 to 300mm |
| Minimum Focus Distance | 1.8 m |
| Lens Hood | Removable |
| Filter Thread | 112 mm (Front) |
| Tripod Collar | Fixed and Rotating |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Magnification | 0.16x |

