Canon EF 16-35mm f/4L IS USM Lens - Ex-Display Stock
- Optical Image Stabilizer
- Two UD and Three Aspherical Elements
- Fluorine Coating
- Internal Focusing Ring-Type USM AF Motor
- Full-Time Manual Focus Override
- Water- and Dust-Resistant with Filter
- Nine-Blade Circular Aperture
Canon’s first ultra-wide L series lens, with built in Image Stabilizer Expand your range of photographic expression with the EF 16-35mm f/4L IS USM , Canon’s first full size wide angle zoom lens with a built in Image Stabilizer. This lens features a dust-proof, drip-proof construction, so you can shoot with confidence in the harshest conditions. With an UltraSonic Motor for fast and silent Auto Focus, the EF 16-35mm f/4L IS USM is a great companion to your full frame DSLR, when shooting wide angle or landscape scenes.
| Best Seller | No |
|---|---|
| Sale | No |
| Angle of View | 108° 10' - 63° |
| Autofocus | Yes |
| Dimensions | Approx. 3.25 x 4.44" (82.6 x 112.8 mm) |
| Focal Length | 16 - 35mm |
| Format Compatibility | 35mm Film / Full-Frame Digital Sensor |
| Groups/Elements | 12/16 |
| Product Weight | 1.500000 |
| Brands | Canon |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
| GTIN/UPC Code | 4549292009903 |
| Cashback Enable | No |
| Genre/Use | General |
| Lens Type / Category | Wide Angle Lenses, Zoom Lenses |
| Minimum Focus Distance | 11.02" (28 cm) |
| Filter Thread | 77mm |
| Tripod Collar | No |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Magnification | 0.23x |
Write Your Own Review

