Ex-Display Nikon SB-700 Speed light
- FX/DX Format Recognition
- 24-120mm Coverage (FX)
- On-Camera & Wireless Operation
- 2.5 Second Recycling Time (NiMH)
- 3 Second Recycling Time (Alkaline)
- Thermal Cut-Out Detection
The SB-700 Speedlight Shoe Mount Flash from Nikon is an on-camera flash, designed for use with Nikon DSLR cameras that use the i-TTL metering system. It is compatible with DX and FX sensors, and its power zoom head covers a 24-120mm range when used with an FX camera.
You'll be able to use the strobe directly on your camera via the hot shoe, or wirelessly as a Commander or Remote. Using the flash as a Commander allows you it to take control over other Nikon Speedlights, expanding your creative lighting options. As a Remote, it can be controlled by another Speedlight, or your camera's built-in flash. Its Quick Wireless Mode, with A:B light ratios, allows you to quickly adjust settings on multiple flash units -- giving you the ability to control two remote units in i-TTL mode.
| Type | Flashes and Speedlites |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Sale | No |
| Mount | Shoe |
| Coverage | 24 mm - 120 mm (Full frame) |
| Dimensions | 2.8 x 5.0 x 4.1" / 7.11 x 12.70 x 10.41 cm |
| Guide No | 92' (28.04 m) ISO100 at 35 mm position |
| TTL Dedication | Yes |
| Swivel Head | Yes, 180° |
| Power Source | 4x AA Alkaline, Lithium, Rechargeable Ni-MH Batteries |
| Zoom Head | Full frame: 24 mm - 120 mm |
| Panoroma Mode | Yes |
| Product Weight | 1.500000 |
| Brands | Nikon |
| Cashback Enable | No |

