Ex-Display Nikon AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED Lens
- Ultra-Wide Angle Zoom
- Optimised for FX and DX Nikon Cameras
- Fixed f/2.8 Aperture
- Exceptional Image Sharpness & Contrast
- Ultra-Fast and Quiet Zoom
- High-Speed AF
- 14 Elements in 11 Groups
- Nikon 14-24mm Price Includes GST
- Rugged construction and professional-grade dust and moisture resistance.
Enjoy unrivalled image performance from Nikon’s flagship ultra-wide angle 14-24mm zoom lens. Designed for both FX and DX format cameras, the Nikon 14-24mm really is in a class of its own. A sophisticated optical design that includes 14 elements in 11 groups, and featuring 2 ED lenses and 3 asphercial elements ensures exceptional image sharpness from edge to edge. Colours are vibrant and the image contrast is outstanding, even when subjects are backlit. Nano crystal coating technology vastly reduces ghosting and flare, while Nikon’s Silent Wave Motor delivers ultra-fast, accurate and noise-free zoom.
At a fixed f/2.8 aperture the Nikon 14-24mm performs miracles in low-light. It’ll render dimly lit interiors with incredible detail and contrast, even at full zoom. It’s also the Nikon photographers’ lens of choice for landscapes and architectural shots, the wide fixed aperture making it easy to use as correct exposure remains constant throughout the zoom range.
Buy the Nikon 14-24mm Nikkor Zoom Lens from CameraPro
At CameraPro we want you to buy the Nikon 14-24mm f/2.8 Nikkor zoom lens with confidence. Our knowledgeable sales team are here to help. So please do contact us ahead of your purchase if you need advice on Nikon lens choice. Our Nikon 14-24mm price is very competitive, and we include a genuine 2-year Nikon Australia warranty for added peace of mind.
Key Features and Benefits
Ultra-Wide Angle Zoom: Ideal for landscapes, interiors and architecture.
Optimised for FX and DX Nikon Cameras: A ‘must-have’ Nikon lens.
Fixed f/2.8 Aperture: Constant aperture makes the 14-24mm lens easy to use as you do not have to change shutter speed or ISO to achieve the same exposure results through the zoom range. Exceptional low-light performer.
Exceptional Image Sharpness & Contrast: Benchmark image performance.
Ultra-Fast and Quiet Zoom: A Silent Wave Motor makes zooming incredibly quick and accurate.
High-Speed AF: Grab sharp focus quickly.
14 Elements in 11 Groups: Includes 2 Extra Low Dispersion elements, 3 asphercial lens elements and nano crystal coating technology.
| Best Seller | No |
|---|---|
| Sale | No |
| Angle of View | 114° - 84° DX Picture Angle: 90° - 61° |
| Autofocus | Yes |
| Dimensions | Approx. 3.8 x 5.2" (9.65 x 13.21 cm) |
| Focal Length | 14 - 24 mm |
| Format Compatibility | Nikon FX/35mm Film Nikon DX |
| Groups/Elements | 11/14 |
| Maximum Reproduction Ratio | 01:06.6 |
| Product Weight | 1.500000 |
| Brands | Nikon |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
| GTIN/UPC Code | 18208021635 |
| Cashback Enable | No |
| Speciality | Auto Focus, Constant Aperture Zoom |
| Genre/Use | General |
| Lens Type / Category | Wide Angle Lenses, Zoom Lenses |
| Minimum Focus Distance | 11.02" (28 cm) |
| Lens Hood | Yes, Fixed |
| Max. Reproduction Ratio | 1:7 |
| Stabilisation | No |
| Tripod Collar | No |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Magnification | 0.15x |

