Olympus M.Zuiko Digital 25mm f/1.8 Lens - Silver
Perfect Portrait Prime Lens
The M.Zuiko Digital 45mm f/1.8 lens by Olympus is designed specifically for portrait photography on Micro Four Thirds mirrorless cameras, giving you a short-telephoto view like a 90mm lens. With its wide f/1.8 aperture, you can take photos even in low light and control which parts are in focus for cool effects. The lens has two special elements that help make your pictures clear and sharp by reducing distortion and blurriness. It's great for photographers who want detailed portraits with nice background blur.
- Micro Four Thirds Mount
- 50mm (35mm Equivalent)
- Aperture Range: f/1.8-22
- Two Aspherical Elements Movie & Stills Compatible AF System
A must have lens, perfect for many types of photography. Maximum versatility in the most classic of focal lengths. This new lens allows for 50mm equivalent field of view in the 35mm format The new 25mm f/1.8 is a bright aperture standard prime lens with a classic focal length that's ideal for portraiture, street photography and photojournalism. A new cutting edge non symmetrical design allows for high compactness whilst delivering stunning results. Olympus' proprietary high-end ZERO multicoating technology delivers pictures with brilliant contrast. MSC drive technology assures super-fast and quiet autofocusing. Available in black or silver.
Olympus M.Zuiko Digital 25mm f/1.8 Lens Overview
A must have lens, perfect for many types of photography. Maximum versatility in the most classic of focal lengths. This new lens allows for 50mm equivalent field of view in the 35mm format The new 25mm f/1.8 is a bright aperture standard prime lens with a classic focal length that's ideal for portraiture, street photography and photojournalism. A new cutting edge non symmetrical design allows for high compactness whilst delivering stunning results. Olympus' proprietary high-end ZERO multicoating technology delivers pictures with brilliant contrast. MSC drive technology assures super-fast and quiet autofocusing. Available in black or silver.
| Best Seller | No |
|---|---|
| Sale | No |
| Angle of View | 47° |
| Autofocus | Yes |
| Dimensions | Approx. 2.2 x 1.6" (5.59 x 4.06 cm) |
| Focal Length | 25mm Comparable 35mm Focal Length: 50 mm |
| Format Compatibility | Micro Four Thirds |
| Groups/Elements | 7/9 |
| Product Weight | 1.500000 |
| Brands | Olympus |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
| GTIN/UPC Code | 050332187108 |
| Cashback Enable | No |
| Genre/Use | General |
| Lens Type / Category | Prime Lenses, Standard Lenses |
| Minimum Focus Distance | 9.4" (23.88 cm) |
| Lens Hood | Removable |
| Filter Thread | 46 mm |
| Tripod Collar | No |
| Diaphragm Blades | 7 |
| Magnification | 0.12x |




