Sony FE 70-200mm f/4 G OSS Macro II Lens
IN STOCK
SKU
SEL70200G2
Special Price $1,999.00 Regular Price $2,399.00
Compact High-Resolution Telephoto Zoom G Lens
Introducing the Sony FE 70-200mm f/4 G OSS Macro II Lens, a masterpiece of advanced lens technology. This compact and lightweight telephoto zoom G Lens offers exceptional optical quality and autofocus performance, while also boasting half-macro capability across its entire zoom range. Its remarkable handling and portability make it the perfect companion for a wide range of photography and videography applications.
- Full Frame | f/4 to f/22
- G Master Telephoto Zoom
- 0.5x Magnification Across Full Zoom Range
- Internal Focus, Floating Elements Design
Due to exceptionally high demand, this product is currently limited to two units per customer. We appreciate your understanding as we work to ensure fair and equitable availability for all customers.
Improved Optical Performance
The biggest change to the optical design of the lens is the introduction of a floating focusing element, enabling the lens' high-resolution .5x "half-macro" magnification, shrinking the minimum focusing distance to 3.5" at 70mm. This increased resolution is available across the entirety of the zoom range, as is the lens' improved corner-to-corner sharpness. The lens features aspherical, Advanced Aspherical, extra-low dispersion, and extra-low dispersion aspherical elements to reduce and suppress chromatic and spherical aberrations. Nano AR Coating II controls flare and ghosting, while the rounded, nine-blade diaphragm supplies the lens with its signature deep, soft, G Master bokeh.
Video-Optimized Autofocus
Chief among the 70-200mm f/4 II's enhancements is its faster, video-optimized autofocus system. Featuring 4 XD Linear motors, two for each of the lens' focus groups, the lens now performs 20% faster than its predecessor and supports focus tracking while zooming. The new autofocus system also works with Alpha 1's blackout-free 30 fps high-speed continuous shooting, double the rate of the f/4 OSS I.
Redesigned for Portability and Durability
In reconfiguring the 70-200mm f/4 II, Sony has kept in mind both the endurance of the lens and its user, reducing both the length and weight of the optic by 15% to 5.8" and 1.7 lb, respectively. The internal zoom mechanism minimizes front-heaviness to reduce strain while focusing, while its dust- and moisture-resistant design and rubber control rings make it suitable for inclement conditions.




| Best Seller | No |
|---|---|
| Sale | No |
| Promo Type | $100 CASHBACK |
| Angle of View | 34° to 12° 30' |
| Autofocus | Yes |
| Dimensions | 82.2 x 149 mm |
| Focal Length | 70-200mm |
| Format Compatibility | Full-Frame |
| Groups/Elements | 19 Elements in 13 Groups |
| Product Weight | 1.000000 |
| Brands | Sony |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
| GTIN/UPC Code | 4548736141728 |
| Cashback Enable | No |
| Speciality | Constant Aperture Zoom, Image stabilisation |
| Genre/Use | General |
| Lens Type / Category | Telephoto Lenses |
| Focal Length | 70 to 200mm |
| Minimum Focus Distance | 26cm |
| Lens Hood | Removable |
| Filter Thread | 72mm |
| Tripod Collar | Yes |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Magnification | 0.5x |
| Product Weight | 794g |
| Product Length | 149mm |
| Product Diameter | 82.2mm |
| Lens Series | Sony G |
| Filter Diameter | 72mm |
Write Your Own Review





