Nikon AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G Lens - Ex Display Stock
- 35mm f/1.4 Wide Angle Lens for Nikon DSLRs
- 63-Degree Natural Viewing Angle
- Ideal Lens for Wedding Photography, Photojournalism and Interiors
- Exceptional Low Light Performance
- Silent Wave Motor Technology
- M/A Switch
- Nano Crystal Coating
- 10 Elements in 7 Groups
A classic wide angle AF-S lens for Nikon photographers, the Nikon 35mm f/1.4G is the perfect choice for scenes that demand a broad viewing angle. It is the wedding photographer’s best friend, a faithful companion to photojournalists and a stalwart of the landscape photographer’s camera bag. At a maximum f/1.4 aperture the Nikon 35mm handles low light situations with ease. Use it for night scene photography, dimly lit interiors and even for widefield astrophotography on your Nikon FX DSLR.
Superior Optical Performance
Constructed from 10 elements in 7 groups, and featuring an aspherical lens for the elimination of ghosting, flare and coma aberrations at wide apertures, the AF-S Nikon 35mm f/1.4 wide angle lens is built for superior optical performance. Images are sharp edge to edge on both FX and DX format Nikon DSLRs, while a silent wave motor makes autofocusing swift quiet and highly accurate, even when the lights are down low. Additionally the Nikon 35mm f/1.4 wide angle lens features an M/A switch. The switch allows you to override AF seamlessly by manually turning the focus ring – all without having to exit AF mode.
Buy the Nikon 35mm f/1.4G Wide Angle Lens from CameraPro
At CameraPro we want you to buy the Nikon 35mm f/1.4G Wide Angle lens for your Nikon DSLR with confidence. Our knowledgeable sales team are here to help. So please do contact us ahead of your purchase if you need advice on Nikon lens choice, or if you have a specific question about the Nikon 35mm f/1.4 lens. Our Nikon 35mm lens price is very competitive, and we include a genuine 2-year Nikon Australia warranty for added peace of mind.
Key Features and Benefits
35mm f/1.4 Wide Angle Lens for Nikon DSLRs: Versatile wide angle lens for both FX and DX format Nikon cameras.
63-Degree Natural Viewing Angle: On full-frame Nikons; 44-degree viewing angle on DX Nikons.
Exceptional Low Light Performance: Maximum f/1.4 aperture enables high contrast images to be shot in low light without the use of a flash.
Silent Wave Motor Technology: For swift, accurate and silent AF in any light.
M/A Switch: For seamless AF override via the manual focus ring.
Nano Crystal Coating: For minimising flare and ghosting.
10 Elements in 7 Groups: Precision optics includes aspherical glass component.
| Best Seller | No |
|---|---|
| Sale | No |
| Angle of View | 63° DX Picture Angle: 44° |
| Autofocus | Yes |
| Dimensions | Approx. 3.27 x 3.52" (8.31 x 8.94 cm) |
| Focal Length | 35mm |
| Format Compatibility | Nikon FX/35mm Film Nikon DX |
| Groups/Elements | 7/10 |
| Maximum Reproduction Ratio | 1:05 |
| Product Weight | 1.500000 |
| Brands | Nikon |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
| GTIN/UPC Code | 18208021987 |
| Cashback Enable | No |
| Speciality | Auto Focus |
| Genre/Use | General |
| Lens Type / Category | Wide Angle Lenses |
| Minimum Focus Distance | 11.76" (29.87 cm) |
| Lens Hood | No |
| Max. Reproduction Ratio | 1:5 |
| Stabilisation | No |
| Filter Thread | 67 mm |
| Tripod Collar | No |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Magnification | 0.2x |

