Ex-Display Fujifilm XF 55-200mm f/3.5-4.8 Lens
- Versatile 84-305mm Equivalent Focal Length Range
- Compatible with X-Pro1, X-E1, X-E2 and X-M1
- Advanced Optical Image Stabilisation
- Quick and Accurate AutoFocus
- 14 Elements in 10 Groups
- Lightweight Metal Construction
- Manual Aperture Ring
Get closer to the action with the high-performance Fujifilm XF 55-200mm telephoto zoom lens. Delivering an 84mm – 305mm (35mm equivalent) focal range the Fuji XF 55-200mm lens empowers you to capture scenes close-up in intricate detail, even when you’re tens of metres away.
14 elements in 10 groups ensure images are razor-sharp and colour-true. Advanced optical image stabilisation technology adds to optics’ versatility. User tests reveal that at full zoom and at maximum telephoto extension this lens will deliver sharp images from a handheld shooting position with shutter speeds as low as 1/8-seconds!
Compatible with the Fujifilm X-Pro1, X-E1, X-E2 and X-M1, the Fujifilm XF 55-200mm is reasonably light, weighing just 580 grams. The telephoto element extends the central barrel by a further 6cms, yet keeps a nice balance with the camera body. Dual linear motor technology offers fast and quiet AF, while a manual click-stop aperture ring makes it easy to take control of the lens at a moment’s notice.
Buy the Fujifilm XF 55-200mm f/3.5-4.8 Zoom Lens from CameraPro
At CameraPro we want you to buy the Fujifilm XF 55-200mm f/3.5-4.8 zoom lens for your Fuji X-Series camera with confidence. Our knowledgeable sales team are here to help. So please do contact us ahead of your purchase if you need advice on Fuji lens choice, or if you have a specific question about the Fujifilm XF 55-200mm f/3.5-4.8 zoom lens. Our Fuji Xf 55-200mm lens price is very competitive, and includes a genuine Fujifilm Australia warranty for added peace of mind. Come and talk to us today.
Key Features and Benefits
Versatile 84-305mm Equivalent Focal Length Range: Get close in to the action in an instant.
Advanced Optical Image Stabilisation: Shoot incredibly sharp images from a handheld position.
Quick and Accurate AutoFocus: Dual linear motor technology makes AF super-fast.
14 Elements in 10 Groups: Ensures razor-sharp images that are colour-true.
Lightweight Metal Construction: Easy to handle.
Manual Aperture Ring: Take control of aperture settings in an instant.
| Best Seller | No |
|---|---|
| Sale | No |
| Angle of View | 29.0° - 8.1° |
| Autofocus | Yes |
| Dimensions | Approx. 2.95 x 4.65" (75 x 118 mm) |
| Focal Length | 55 - 200 mm Comparable 35mm Focal Length: 84 - 305 mm |
| Format Compatibility | APS-C |
| Groups/Elements | 10/14 |
| Product Weight | 1.500000 |
| Brands | Fujifilm |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
| Cashback Enable | No |
| Genre/Use | General |
| Lens Type / Category | Telephoto Lenses, Zoom Lenses |
| Minimum Focus Distance | 3.61' (1.1 m) |
| Filter Thread | Front: 62 mm |
| Tripod Collar | No |
| Diaphragm Blades | 7 |
| Magnification | 0.18x |

