Sony FE 90mm f/2.8 Macro G OSS Lens [SEL90M28G] - Demo Stock Only 1 qty Available
- Bonus EFTPOS Card valued $200 till 31st January 2017.
- 1:1 Magnification Ratio; Internal Focus
- Aspherical, ED and Super ED Elements
- Nano AR Coating
- Direct Drive Super Sonic Wave AF Motor
- Optical SteadyShot Image Stabilization
- Focus Hold Button & Range Limiter Switch
- Sliding Focus Ring for AF/MF Selection
SONY Bonus EFTPOS Gift Card up to $300.
Purchase an eligible Sony Cameras and Lenses between 1st December 2016 and 31st January 2017. and receive a Bonus EFTPOS Gift card.
TERMS & CONDITIONS:
- Visit https://promotions.sonyanz.com/eftposgiftcard#terms for full terms and conditions.
- To claim your reward please visit https://promotions.sonyanz.com/eftposgiftcard
- Rewards via claim only. Retain original receipt.
- Eligible Sony Camera Bodies:DSCWX500B, DSCHX90V, FDRX3000, FDRX300R, FDRAX53, DSCRX100M3, DSCRX100M4, ILCE6000, ILCE6300, ILCE7, ILCE7M2, ILCE7S, ILCER, ILCE7RM2, ILCE7SM2
- Eligible Sony Lenses:SEL35F28Z, SELP18105G, SEL55F18Z, SEL2470Z, SEL1635Z, SEL70200G, SEL90M28G, SEL70300G, SEL1670Z, SEL3514Z, SEL28135G, SEL2418Z
- Purchase period commences at 00:01 on 1st December 2016 and closes on 23:59 on 31st January 2017.
- Claims must be submitted within 14 days after qualifying purchase to claim Giftcards.
- Claims are limited to maximum of twelve (12) eligible products per household. Please check full terms & conditions page for more details.
EFTPOS CARD TERMS & CONDITIONS:
- The eftpos gift card can be used anywhere eftpos is accepted. The eftpos gift card cannot be used to withdraw cash. Some merchants may choose not to accept the eftpos gift card.
- The eftpos gift card is valid for twelve (12) months from the date of activation.
The Promoter is Sony Australia Limited (ABN 59 001 215 354) of Level 3, 165 Walker Street, North Sydney, NSW, 2060.
The issuer of the eftpos gift card is Edge Loyalty Systems Pty Ltd (ABN 96 138 299 288) of Level 1, 500 Chapel Street, South Yarra, VIC, 3141.
- Full-frame wide-angle Macro Prime Lens (1:1 magnification ratio) for 35mm full frame format E-mount bodies
- Exceptionally smooth and beautiful bokeh that G Lenses are renowned for
- Nano AR Lens Coating and Super ED elements supresses ghosting, flare and spherical aberrations for sharp and clear images
- Direct Drive SSM Focusing Motor for fast, precise and quiet focusing
- Optical SteadyShot for steadier handheld shooting
- Dust and moisture resistant design
| Best Seller | No |
|---|---|
| Sale | No |
| Angle of View | APS-C: 17° 35mm: 27° |
| Autofocus | Yes |
| Dimensions | Approx. 3.11 x 5.14" (79.0 x 130.5 mm) |
| Focal Length | 90mm 35mm equivalent focal-length (APS-C) : 135mm |
| Format Compatibility | 35mm Film / Full-Frame Digital Sensor Sony NEX (APS-C) |
| Groups/Elements | 11/15 |
| Product Weight | 1.500000 |
| Brands | Sony |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
| GTIN/UPC Code | 4548736007970 |
| Cashback Enable | No |
| Lens Type / Category | Macro Lenses, Prime Lenses |
| Minimum Focus Distance | 11.02" (28 cm) |
| Tripod Collar | NO |
| Magnification | 1:1 |
Write Your Own Review





