Ex-Display Canon CP1200BK Selphy Printer
- Dye Sublimation
- Resolution: 300 x 300 dpi
- Borderless 4 x 6" Photo in 47 Seconds
- Wi-Fi & Mobile Device Connectivity
- 100-Year Archival Prints
- AirPrint & Canon PRINT Capable
- 2.7" Tilting LCD Display
- SD Card Slot and USB Port
- Photo Optimization Options
Printing your photos has never been more convenient with the SELPHY CP1200. It is the prefect solution for fast prints with superb quality and ultra portability. It makes sure you look your best with the ability to adjust brightness, smoothness of skin and enhance colour. What's more, its AirPrint enabled, making wireless printing from your iPhone, iPad and iPod touch almost effortless. The inbuilt Wi-Fi connectivity allows you to directly connect your smart device or wireless camera without the need of a network.
| Best Seller | No |
|---|---|
| Face Detection | Yes |
| Sale | No |
| Maximum Resolution | 300 x 300 dpi |
| Printing Technology | Dye sublimation |
| Panoroma Mode | Yes |
| Print Archival Life | 100 years |
| Print Speed | 47 seconds for borderless 4 x 6" photo |
| Paper Sizes | Card Size: 2.1 x 3.4" (5.3 x 8.6 cm) Postcard: 3.9 x 5.8" (9.9 x 14.7 cm) L-Size: 3.5 x 4.7" (8.9 x 11.9 cm) Square Label: 2.0 x 2.0" (5.1 x 5.1 cm) |
| Paper Capacity | 18 Sheets |
| Interfaces | USB, WiFi |
| Compatible Memory Cards | SD, SDHC, SDXC With Adapter: microSD, microSDHC, microSDXC, miniSD, miniSDHC |
| Direct Print Capable | PictBridge, AirPrint, Canon Print & SELPHY App, memory card, USB drive |
| Operating Systems Supported | Windows: 8, 8.1, 7, 7 SP1, Windows SP1, Vista SP2, XP SP3 (32-bit) Mac: Mac OS X 10.8 - 10.11 Mobile Operating Systems: iOS, Android, Windows RT, Amazon Fire devices |
| Status Display | 2.7" (6.9 cm) Tilt-up LCD display |
| Dimensions | 7.1 x 5.4 x 2.5" (18.0 x 13.7 x 6.3 cm) |
| Product Weight | 1.500000 |
| Brands | Canon |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
| External Battery Charger | Yes |
| HDR Mode | Yes |
| Landing Gear/Legs Included | Yes |
| Cashback Enable | No |
Write Your Own Review

