Nikon AF-S NIKKOR 80-400mm f/4.5-5.6 G ED VR Lens
Super Telephoto Zoom Lens
The NIKKOR AF-S 80-400mm f/4.5-5.6G ED VR is a compact and versatile telephoto zoom lens perfect for capturing stunning portraits, long-distance wildlife shots, and action photography. It offers the broadest focal length range in Nikon's super-telephoto zoom line-up, minimizing the need for multiple lenses during your photography sessions. Equipped with Nikon's Vibration Reduction (VR) technology, it enhances handheld shooting capabilities, allowing you to capture incredible photos and HD videos in various lighting conditions and from different distances.
- F-Mount/FX Format lens
- Constant f/5.6 maximum aperture
- Silent Wave Motor AF system with Internal Focusing (IF)
- Separate focus ring for manual focus
- Minimum focus distance: 1.75m from focal plane (AF) / 1.5m from focal plane (MF)
- Vibration Reduction
- Nano Crystal & Super Integrated Coatings
- Detachable & rotatable tripod collar

Capture Hard-to-Reach Subjects with Ease
From portraits with beautiful soft backgrounds to extreme close-ups of animals in the wild or sports stars in action, the Nikon AF-S 80-400mm f/4.5-5.6G ED VR lens puts stunning telephoto shots within easy grasp. The lens’ extensive focal range offers a myriad of photographic possibilities, letting you get close to hard-to-reach subjects while keeping a safe distance.
Sharper, Clearer, and More Vibrant
Featuring state-of-the-art optical technologies, the Nikon 80-400mm f/4.5-5.6G ED VR lens ensures sharper, clearer, and more vibrant images. Extra-Low Dispersion Elements and Nikon’s Nano Crystal Coat suppress flare, ghosting, and chromatic aberrations, even in challenging lighting conditions. The result is brilliant contrast, clarity, and definition in both bright and dark scenes. Better still, the Nikon 80-400mm f/4.5-5.6G ED VR lens’ constant f/5.6 maximum aperture ensures you can maintain your shutter speed and ISO settings at any focal length.
Outstanding Stability
Whether you’re shooting speeding cars on a racetrack or a portrait in fading twilight, every fraction of a second counts. Thanks to its advanced Vibration Reduction (VR) system, which reduces camera shake by up to 4 stops, the Nikon 80-400mm f/4.5-5.6G ED VR lens lets you shoot at faster shutter speeds, giving you sharper results whether shooting handheld, at full zoom or in dim conditions.
Fast, Accurate, Near-Silent Autofocus
To capture that elusive shot of a rare bird in flight or an athlete’s awe-inspiring performance, speed, precision and discreetness are vital. The Nikon AF-S 80-400mm f/4.5-5.6G ED VR lens was engineered with this in mind, incorporating a Silent Wave Motor that delivers superbly fast, accurate autofocus with virtually no operation noise.
Internal Focus, Focus Limiter & Zoom Lock
For extra usability and stability, the Nikon AF-S 80-400mm f/4.5-5.6G ED VR lens features an internal focusing system to stop the lens from extending when you adjust focus. The lens also incorporates a focus limiter to enhance AF speed when you’re shooting within a given focal range, and a zoom lock to prevent unintentional lens creep when the lens is not in use.
| Best Seller | No |
|---|---|
| Sale | No |
| Angle of View | 30.3° - 6.2° DX Picture Angle: 20° - 4° |
| Autofocus | Yes |
| Dimensions | Approx. 3.8 x 8.0" (9.65 x 20.32 cm) |
| Focal Length | 80 - 400 mm Comparable DX Focal Length: 120 - 600 mm |
| Format Compatibility | Nikon FX/35mm Film Nikon DX FX in DX Crop Mode |
| Groups/Elements | 12/20 |
| Maximum Reproduction Ratio | 1:5 |
| Product Weight | 2.400000 |
| Brands | Nikon |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
| GTIN/UPC Code | 04960759027542 |
| Cashback Enable | No |
| Speciality | Auto Focus, Image stabilisation |
| Genre/Use | Nature & Wildlife, Sports & Action |
| Lens Type / Category | Telephoto Lenses |
| Minimum Focus Distance | 5.74' (1.75 m) |
| Lens Hood | No |
| Max. Reproduction Ratio | 1:5 |
| Stabilisation | Yes, Nikon VR (Vibration Reduction) IS |
| Filter Thread | Front 77mm |
| Tripod Collar | Yes |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Magnification | 0.2x |
| Product Weight | 1570g |



