Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM Lens - Ex-Display Stock
Take landscapes to the next level
This Canon wide-angle lens is the perfect entry level for APS-C DSLR users, designed specifically for EOS APS-C cameras. With image stabilisation for sharp image quality and a built-in STM stepping motor for ultra-quiet autofocus, it’s a great travel companion for entry-level landscape photographers.
Ideal for wide-angle landscapes
This wide-angle zoom lens is specifically designed for APS-C-sized sensors, providing a 35mm-equivalent focal length range of 16-28.8mm. The wide angle is ideal for taking wide landscape shots. It’s also great for architecture, encompassing nature such as waterfalls and grand trees that take up a lot of the frame.
Smooth, crisp shots without distortion
This lens is features a UD element, an aspherical element and a large-diameter element, minimising unwanted chromatic aberrations and distortion throughout the zoom range. This gives your images clarity and sharpness while eliminating unwanted disruptions in your images.
Enhanced lens coatings
Anti-reflection lens coatings have been applied to this lens to reduce flare and ghosting. This will improve image quality and remove unwanted colour distortions and aberrations in areas of low contrast. So you won’t need to worry about unwelcome glare, halos and haze when shooting landscapes and in sunny situations.
Keep your shots steady and blur-free
The optical image stabiliser minimises camera shake by up to four stops even in low light. It also helps even when you’re shooting from a long distance, which can be difficult to keep shots still and without blur.
Quick, accurate and quiet autofocus
The STM stepping motor with advanced AF algorithms and a high-speed CPU achieves smooth, near-silent autofocus that is quick and accurate. This allows you to stay in the moment and not worry about your image being out of focus.
Create soft bokeh effects
A seven-blade circular diaphragm helps to produces an aesthetic out-of-focus quality. Achieve creamy bokeh which brings definition out in your subject while giving your background a softness. This is great for photographing nature, weddings and portraits where you want to create a mood.
| Best Seller | No |
|---|---|
| Sale | No |
| Angle of View | 107° 30' - 74° 20' |
| Autofocus | Yes |
| Dimensions | Approx. 2.94 x 2.83" (74.6 x 72 mm) |
| Focal Length | 10 - 18mm Comparable 35mm Focal Length: 16 - 28.8 mm |
| Format Compatibility | Canon (APS-C) |
| Groups/Elements | 11 - 14 |
| Product Weight | 1.500000 |
| Brands | Canon |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
| GTIN/UPC Code | 13803240764 |
| Cashback Enable | No |
| Speciality | Auto Focus, Image stabilisation |
| Genre/Use | Travel, Landscape, Specialty |
| Lens Type / Category | Wide Angle Lenses, Zoom Lenses |
| Minimum Focus Distance | 8.66" (22 cm) |
| Lens Hood | Yes, Removable |
| Max. Reproduction Ratio | 1:6.67 |
| Stabilisation | Yes, Optical IS |
| Filter Thread | Front:67 mm |
| Tripod Collar | No |
| Diaphragm Blades | 7, Rounded |
| Magnification | 0.15x |



