Sony 20-70mm f/4 G Lens
IN STOCK
SKU
SEL2070G
Special Price $1,395.00 Regular Price $1,699.00
Standard Zoom Redefined
Sony’s new ultra-wide zoom lens spans a popular and versatile range of focal lengths. It allows you to capture a wide range of scenes while providing an ultra-wide field of view that is perfect for short distances and close-ups, or great for recording wide expanses. By adding magnification to the APS-C format of your camera, you can also record your subjects from more unique perspectives with unique angles - all with premium lens quality that includes two aspherical lenses to reduce distortion and help prevent chromatic aberration.
- Full-FrameÂ
- Constant f4Â Aperture
- Ultra-Wide Standard Zoom
- Fast Internal Focusing System
G Lens Image Quality
Designed for demanding visual creators, this ultra-wide zoom offers no compromises regarding image quality, autofocus performance, and movie-making functionality. It features a combination of three ED elements—two AA elements, and one ED aspherical element—to effectively eliminate chromatic and spherical aberrations while also rendering excellent edge-to-edge sharpness and colour fidelity.
Enhanced Autofocus and Video Capabilities
The FE 20-70mm f/4 G lens is a versatile and capable option for both photography and videography. It offers fast focusing performance, improved tracking, and a series of attributes specifically designed for videographers.
Handling and Design
Sony 20-70mm G lens Ultra-wide standard zoom is lightweight and compact, yet offers a vast Field of View, making it perfect for everyday photography.


| Best Seller | No |
|---|---|
| Sale | No |
| Angle of View | 94° |
| Autofocus | Yes |
| Focal Length | 20 to 70mm |
| Format Compatibility | Full-Frame |
| Groups/Elements | 16 Elements in 13 Groups |
| Product Weight | 1.000000 |
| Brands | Sony |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
| GTIN/UPC Code | 4548736134799 |
| Cashback Enable | No |
| Genre/Use | General |
| Lens Type / Category | Standard Lenses |
| Focal Length | 20-70mm |
| Minimum Focus Distance | 25 cm |
| Lens Hood | Removable |
| Filter Thread | 72mm |
| Diaphragm Blades | 16 Elements in 13 Groups |
| Magnification | 0.39x |
| Lens Series | Sony G |
| Filter Diameter | 72 mm |
Write Your Own Review

